Головна » 2016 » Жовтень » 17 » Підкоряйся, а потім оскаржуй?
12:39
Підкоряйся, а потім оскаржуй?

  

Глава Національної поліції України Хатія Деконаідзе стверджує, що розширення повноважень правоохоронців робиться саме для громадян України та їхнього захисту.

Багато хто розкритикував озвученні нововведення та припускає, що це призведе до того, що Україна стане поліцейською державою.

У законопроекті про впровадження презумпції правоти співробітника поліції буде, зокрема, прописана норма, яка забороняє громадянам проводити відеофіксацію дій патрульного поліцейського. Про це офіційно заявила Хатія Деканоїдзе. Глава Нацполіциі вважає, що поліцейський має право дати наказ припинити відеозйомку, а в разі відмови – заарештувати.

«Так звана презумпція правоти поліцейського – це не буде як окремий законодавчий акт, – пояснила Хатія Деканоідзе: – І в жодному разі ніхто не має думати, що після цього ми будемо нівелювати норми Конституції. Ні, це будуть зміни, уточнення декількох Законів України – про адмінпорушення, про дорожній рух і національну поліцію».

У законі України «Про дорожній рух», скажімо, хочуть уточнити норму щодо зупинки транспортного засобу. Аби ні водій, ні пасажир на час огляду чи перевірки документів не мали права полишати салон авто. Це захищає, на думку пані Деканоідзе, не стільки поліцейського, скільки громадян.

Щодо Кодексу про адмінпорушення, наразі там йдеться, що водій пред’являє документи поліцейському. Планують – водій має передати документи. Це захистить, на думку голови Нацполіції, громадян від провокаційних моментів. Тілесний контакт – теж зась у нововведеннях. Доторкнутись до поліцейського ви не зможете.

Хочуть посилити відповідальність за залишення місця ДТП. Та підстави затримання транспортного засобу, особливо, коли блокують рух чи перешкоджають йому.

«Хочемо змінити норму проведення огляду водія на предмет встановлення у нього стану алкогольного чи наркотичного сп’яніння у присутності двох свідків, – пояснила пані Деканоідзе: – Якщо поліцейський, скажімо, зараз зупиняє п’яного водія, то в третій ночі має шукати двох свідків. А потім закидають, що поліцейські довго оформляють ДТП. Та тому що вони довго шукають свідків!»

До Закону «Про Національну поліцію» хочуть внести зміни, якими зобов’язати поліцейських боротись з правопорушеннями не лише під час виконання службових обов’язків, а фактично завжди.

Щодо огляду транспортного засобу – його багажника і салону – тут теж хочуть змін.

«Якщо в країні серйозна проблема з великою кількістю зброї, поліцейський має попросили оглянути салон і багажник, – каже Хатія Деканоідзе: – Такі дрібні зміни ми готові подати до Верховної ради. І не можна говорити про те, що ми реально перетворюємо поліцію на хижака, який не буде захищати громадян. Передусім – так зміни захищатимуть вас – громадян України».

Підкоряйся, а потім оскаржуй. Так охарактеризував заплановані нововведення на власній сторінці у «Фейсбук» міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

«Надаючи більше прав поліції, варто не забути, що цим самим ми зменшуємо свої права, – каже тернополянин Володимир Шевченко: – За статистикою, в поліції залишилось працювати 90% міліціонерів. Довіра до яких, нагадаю, складала свого часу менше 2%. Станемо на ті самі граблі? Пора визнати, що реформа провальна! Просто роздули штат і випустили на вулиці купу «непрофесіоналів» в новій формі».

«Заборонити відеофіксацію – ні в якому разі, – пише на сайті читач. – Аби потім оскаржити неправомірні дії потрібна відеофіксація. Свідки теж мають бути, інакше не уникнути виписувань протоколів на водіїв, які навіть поряд в той час не проїжджали і вимагань хабарів типу «або плати гроші, або зараз напишемо, що ти п’яний».

Щодо передачі документів поліцейським, люди теж піддають сумніву, що таке працюватиме. Адже не виключають і подібного сценарію подій.

«Припустімо, передає водій поліцейському документи, той йде собі до машини з ними – і водій не знає, що з тими документами відбувається, оскільки не має права виходити з машини, – зазначив інший дописувач: – А «добросовісний» поліцейський в цей час виписує всі данні з документів, а потім «малює» протоколи. І свідків не потрібно»

Неможливо підкорятися, коли над тобою чинять насильство, переконаний тернополянин Микола Сивирин. Може спрацювати зворотній принцип - відстояв свої права, а поліція потім нехай оскаржує. Правова, фізична підготовка – ось запорука успішної роботи поліції.

Єдине, що можливо ввести та зробити нормою правових актів – це аби водій при зупинці авто тримав руки не кермі. Це, переконані городяни, і поліцейського захистить, бо дасть йому час зорієнтуватись та зреагувати у разі небезпеки. І водіям не надто зашкодить.
Можна буде поскаржитись на дії поліцейських

Управління забезпечення прав людини Національної поліції України доглядатиме за дотриманням прав і свобод людини працівниками поліції.

Про це повідомила старший інспектор з особливих доручень відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції України Валентина Августович.

«Основними завданнями управління є забезпечення контролю за дотриманням прав і свобод людини працівниками поліції, – повідомила Валентина Августович: – Також здійснення контролю за роботою органів і підрозділів поліції з питань охорони осіб, затриманих за підозрою в учиненні кримінальних правопорушень. Та осіб, стосовно яких застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, та засуджених осіб. Їх доставляння під час досудового слідства, проведення з ними слідчих дій, розгляду справ у судах, забезпечення виконання постанов суду про адміністративний арешт».

До Управління забезпечення прав людини Національної поліції України (далі – УЗПЛ) можна буде поскаржитись на незаконні дії поліцейських. Підпорядковується нова структура напряму Голові Нацполіції України.

УЗПЛ здійснює інформаційно-аналітичне забезпечення керівництва Національної поліції України та органів державної влади про стан вирішення питань, що належать до компетенції Управління, організаційне та нормативно-методичне забезпечення роботи підрозділів з дотримання прав і свобод людини в діяльності поліції, спеціальних установ та конвойних підрозділів у частині тримання та конвоювання затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, повідомила пані Валентина.
Коментарі експертів

Володимир Шевченко, 39 р., координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого ВР України з прав людини в області:

«Все вже й так є в чинному законодавстві і його лише треба виконувати, а не вигадувати новели. Підкорятись треба й так і вже сьогодні, але варто підкреслити – законним вимогам поліцейського. Краще замість вигадування того, що й так вже передбачено, посилити освітню складову в підготовці поліцейських – зокрема, звернути увагу на права людини».

Олександр Богомол, 39 р., начальник головного управління Нацполіції в області:

«На мою думку, права поліцейських є добре захищеними. Зокрема, ст. 185 Адмінкодексу, де йдеться про непокору працівнику поліції. Про це ж йдеться і в Законі України «Про Національну поліцію». Як на мене, треба врегулювати відносити між людиною і поліцейськими. Людям потрібно навчитись поважати, допомагати і слухати представника поліції. А ті, у свою чергу, мають дотримуватись законності.

Вчити людей і прислухатись до їхньої думки і потреб. Практично всі поліцейські, пройшовши атестацію, знають закони, в т.ч. і щодо застосування зброї і спецзасобів».

Валентина Августович, 26 р., старший інспектор з особливих доручень відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції України:

«У нас далеко не досконале законодавство, яке потребує змін. І те, що озвучили Міністр та Голова НПУ, вважаю, цілком адекватним, а як колишній патрульний, скажу, що це в певній мірі навіть потрібні уточнення. Думаю, що законослухняному громадянину немає чого їх боятися. Але із вдосконаленням правової бази має бути і удосконалення поліцейського в правовому регулюванні його діяльності, надання чітких алгоритмів дій у типових випадках тощо.

Та все ж важливою передумовою роботи поліцейського у правовій державі, що має стояти на заваді державного свавілля, те що сам поліцейський повинен бути певний, що його дія є правомірною і в кожному окремому випадку оцінювати відповідальність своїх дій».

Володимир Струк, 30 р., начальник управління патрульної поліції м. Тернополя:

«На рахунок потреби у двох свідках при фіксації адмінпорушення: у поліцейських є камери, службові реєстратори, які фіксують факт. На мою думку, цього достатньо, адже свідків часом доводиться шукати більше години. На рахунок адмінзатримання – потрібно подовжити час. Бо три години – це дуже мало для встановлення особи. Щодо невиконання вимог поліцейського і злісна непокора працівнику поліції. Наразі є штраф є дуже маленьким. Потрібно посилити відповідальність.

Щодо заборони зйомки поліцейського – погоджуюсь щодо випадків, коли така перешкоджає діяльності патрульних. Важлива зміна – не пред’являти документи, а передавати поліцейському. Наприклад, документи часто є підробленими. І не тримаючи їх в руках, інспектор не має змоги визначити – це оригінал, чи підробка».

Олена Степанова, 44 р., юрист:

«Категорично проти презумпції правоти поліцейського в нашій державі у теперішній час. Чому? Тому що рівень свідомості нових поліцейських переважно дуже низький. Я вже мовчу про професійні навички. Зрештою, в правовій державі на першому місці є права громадян, а не органів влади та їхніх посадових осіб.

Завдання пана міністра створити таку поліцію, яку громадяни будуть поважати, а не боятися через презумпцію правоти».

Автор: Ірина Белякова

Переглядів: 450 | | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar